Výměna oleje v motoru

Potřebujete na Praze 9 - Černý Most, na Praze 20 - Horní Počernice vyměnit olej v motoru? Neváhejte nás kontaktovat, nebo rovnou přijeďte. Rádi vám pomůžeme.

Olej hraje velmi důležitou roli pro správnou funkci motoru automobilu. Není ale nesmrtelný a jeho výměna by se tedy neměla podceňovat. Odkládání výměny oleje totiž výrazně zkrátí životnost motoru – v tom nejhorším případě se motor zadře a umře úplně. Navíc dochází ke snížení výkonu vozidla a auto i „více žere“.

 

Kdy je správná chvíle pro výměnu oleje?

Odborníci radí měnit olej častěji, než předepisují výrobci. Dlouhé intervaly mezi výměnami totiž mohou motoru uškodit.

Stanovit optimální kilometrový interval pro určitý automobil není jednoduché. Na životnost oleje v benzínovém nebo dieselovém motoru má vliv řada faktorů. Obecně však lze říci, že maximální únosnou hranicí pro výměnu oleje by mělo být ujetí 15 až 20 tisíc kilometrů.

 

Co má vliv na životnost a vlastnosti oleje?

 

Co se stane, když dlouho nevyměníte olej?

Výrazně to zkrátí životnost motoru.

Rychleji se zanáší a částice, kaly a saze zvyšují opotřebení. Olej se navíc znehodnocuje a ředí nespáleným palivem. Motor se pak hůř maže, mazací kanálky se zanášejí a v nejhorší fázi se motor může zadřít.

Nejdříve jsou ohroženy citlivé díly motoru, například turbodmychadla. Olej ohrožují i poruchy, od závady vstřikování paliva až po ztrátu těsnosti chladicího systému a průnik chladicí kapaliny do oleje. To bývá zpravidla pro motor smrtelné.

Zásadní roli ale hraje také nekvalitně provedená výměna oleje. Mnozí řidiči se při výměně dopouštějí velkých chyb – nevhodně zvolí viskozitní klasifikaci, vymění olej u motoru, který není zahřátý, neúplně vypustí původní olej z nádoby, nevymění starý filtr za nový nebo nalijí oleje málo.